Offtopic - politika, közélet (AS Romától független, 18+)

ide jöhet minden

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2014.10.02. 08:51


http://index.hu/gazdasag/2014/10/02/enn ... viseloink/

nafene. úgy látszik, a jobbikosok is szeretnek jól járni! ki gondolta volna...
:)
Avatar
tomm
 
Hozzászólások: 10258
Csatlakozott: 2004.10.13. 00:29
Tartózkodási hely: Bp

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2014.10.01. 22:38


nem is igazán értem, hogy miről beszélsz! orbánnak kellett volna fizetnie?

egyátalán nem más faszával verték a csalánt: a bankok tisztességtelenül jártak el, orbánék meg voltak olyan tökösek, hogy az iszonyatos gazdasági és politikai nyomás ellenére rákényszeritették őket, hogy szűntessék meg a tisztességtelenséget és a kárt (legalábbis részben) téritsék vissza az 'ádozatoknak'

persze, hogy szavazatvásárlás, mert csak a vak nem látja, hogy itt bizony konkrét dolgok történnek az ország és a lakosság javára, és aki ezt látja, az odaszavaz.

te csak ne féltsd annyira a bankokat. és nem is értem, hogy ha tisztességtelenül jártak el a bankok, akkor miért védi őket bárki is? ha te elviszed az autódat a szervizbe és ott átvernek, akkor szerinted az úgy ok.? és ha elmeséled, akkor az ismerőseid azt fogják mondani, hogy te vagy a hülye, mert nem értesz a kocsikhoz, és ha átvert a pali, hát átvert, ne ugrálj? nem hinném...

érdekes az az érv, hogy titeket nem érint, mert a holokauszt sem érint jobban, az mégis állandó téma ill. állandó olvasás tárgya...
:)
Avatar
tomm
 
Hozzászólások: 10258
Csatlakozott: 2004.10.13. 00:29
Tartózkodási hely: Bp

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Totti8 Dátum: 2014.10.01. 21:51


tomm írta:máshogy látjuk a helyzetet, én a kormánytól elsősorban azt várom, hogy a népnek megfelelő döntéseket hozzak, nem azt, hogy a kormánytagok ne járjanak jól... tulajdonképpen ha az első megvan, a második már csak parasztvakitás-szempont...

Az az ideális, ha tényleg a népnek legmegfelelőbb döntéseket hozzák. Ez az egész devizahiteles cucc szavazatvásárlással egyenértékű intézkedés. Ráadásul kb. egy forintjukba se kerül. Más fa**ával könnyű verni a csalánt.
KépKépKép
Avatar
Totti8
 
Hozzászólások: 814
Csatlakozott: 2005.01.06. 17:02
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Totti8 Dátum: 2014.10.01. 21:48


Rengeteg példát lehet hozni arra, hogy miért jó és miért nem jó a "hitelkárosultak" mentése.

Az nem volt titok, hogy mivel nem forintban vették fel a kölcsönösszeget, számolniuk kellett az árfolyamkockázattal. Ezt mindenki leszarta az alacsony kamat miatt. Addig senkinek sem volt baja, amíg az árfolyam kedvező állása miatt kevesebbet kellett fizetnie. Az akkori szabályozás ezeket a pénzügyi termékeket nem találta "hibásnak", csak akkor kezdett el nem tetszeni a népnek, amikor hirtelen elszabadult az árfolyam. Erről pl. nem a bankok tehetnek. Annyi hibájuk azonban tényleg volt, hogy az árfolyamrést és annak mértékét nem írták bele a szerződésekbe. Ez általában pár forint +/- egy adott árhoz képest.

Megértem, hogy sokan a kölcsönfelvétel pillanatában olyan anyagi helyzetben voltak, hogy szerintük megtehették, hogy eladósítják magukat. Vannak olyanok, akik hasznos dolgokra költötték, esetleg befektették, viszont van egy elég nagy részük is, akik fölösleges fogyasztási cikkekre "herdálták" el a pénzt. 150.000-es fizetésből ne akarj 40-50 ezreket költeni törlesztésre, főleg úgy, hogy fennáll az árfolyamkockázat.

A bankszektort maga ez a procedúra elég érzékenyen fogja érinteni. Lehet azzal jönni, hogy mocskos bankok, fujj, szemét bankok rohadjanak meg, de ezek az intézmények a gazdaság motorjai. A jelenben lehet, hogy sok ember jól jár, hosszabb távon viszont az ország gazdasága fogja megszenvedni ezt az egészet. A bankok többsége évek óta veszteséges, különadókkal szopatják őket stb. Ilyen helyzetben a vállalati hitelezés leépülése (ami már jó ideje tart) soha nem látott mélységekbe fog kerülni.

Mindezt azért írtam le, hogy kicsit árnyaltabb legyen az általánosan kialakult kép.
KépKépKép
Avatar
Totti8
 
Hozzászólások: 814
Csatlakozott: 2005.01.06. 17:02
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2014.10.01. 21:48


máshogy látjuk a helyzetet, én a kormánytól elsősorban azt várom, hogy a népnek megfelelő döntéseket hozzak, nem azt, hogy a kormánytagok ne járjanak jól... tulajdonképpen ha az első megvan, a második már csak parasztvakitás-szempont...
:)
Avatar
tomm
 
Hozzászólások: 10258
Csatlakozott: 2004.10.13. 00:29
Tartózkodási hely: Bp

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Trigoria Dátum: 2014.10.01. 21:29


tomm írta:ha a kákán is csomót keresel mondást valamire kitalálták, akkor ez az...

egy ilyen horderejű dolgot iszonyatos ellenszélben végigvisznek és csak ennyi: vajon ebben mi a jó nekik? azért ez szomorú...

a többiek már azóta megfogalmazták amit gondolok én is
nyilván örülök annak hogy az emberek örülnek. Itt volt ennek az ideje.
de ettől még azt is gondolom amit mondtam, 100%-ban biztos vagyok benne, hogy ha ez a kormánynak nem érné meg, akkor a kisujjukat se mozgatták volna érte
(és jah én is láttam azt a Gyurcsányos cikket. Valszeg sok politikus kap vissza szintén sok pénzt. Naná hogy megszavazzák.)

na mindegy, mivel nem érint, ezért tényleg nem tudok részleteket és nem is érdekel annyira mélyebben
jó dolog, szép dolog, hasznos dolog ez. Itt volt az ideje.
Úgy tűnik, nem érted: ez Róma!
"Azt kijelenthetjük, ha mi nem irányítjuk a játékot, attól még valaki fogja."
Avatar
Trigoria
 
Hozzászólások: 27870
Csatlakozott: 2005.06.19. 00:25
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Zsolti Dátum: 2014.10.01. 19:26


Tomm,annyiban mindenféleképpen egyetértek veled,hogy ez remek hír.Orbán megmondta,hogy őszre várja a megoldást,és lám,így is lett.Hogy ezzel jól jár a kormány és egynéhány szupergazdag,az nem kétséges.Ám emberek ezreinek is megmentheti az életét.Minden "áldozat" köszönettel tartozik a kormánynak.
Nyilván a Jobbik még mindig osztja a Fideszt valami miatt a devizával kapcsolatban,de én nem igazán értek pénzügyi dolgokhoz,úgyhogy fogalmam sincs,hogy mi a baja a radikálisoknak ezzel a végkimenetellel.Hogy nem hamarabb jött? Lehet.Elképzelhető,hogy van a mentés mögött Fidesz-sunyi,de az is bőven benne van a pakliban,hogy a Jobbik kisebbíteni akarja a kormány érdemeit.Nekem a végeredmény a lényeg:becsapott emberek kárpótlása.
Az más kérdés,hogy a Fidesz így mennyi plusz szavazót nyer.Elvileg nagyon sokat kellene nekik.Ám ha belegondolunk,szinte mindegyik devizatüntetésben ott volt a Jobbik,ők voltak a szószólók.Ostromolták a bankokat meg a kormányt is.És most ezeknek hipp-hopp,megoldódott a gondja.Kíváncsi vagyok,hogy ezek a tüntetők és demonstrálók most hogy gondolkodnak.
Arra meg még jobban kíváncsi lennék,hogy aki nem tudta fizetni a devizahitelt,az milyen módon nem fizette.Legyen az alapszituáció mondjuk az,hogy egy havi 50 ezres részlet 80-ra ugrott.Két eset lehetséges:
1. Az 50-et folyamatosan ki tudta volna pengetni,de a 30 pluszt már nem.
2. A vállalt 50-et sem tudta,nemhogy a plusz 30-at.
Nyilván ezt így nem lehet vizsgálni,ám én a 2. számú csoportot nem nagyon mentegetném.Az 1. csoportba tartozók feltétlenül megérdemlik az állami beavatkozást.
Úgyhogy,tomm,összegezve:igazat adok neked.Mindegy,mi folyik a háttérben,ezért a végigvitt projektért köszönet jár az államnak.
Nyilván fel is használják majd a következő választáson.
Zsolti
 
Hozzászólások: 11341
Csatlakozott: 2006.07.28. 21:45

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2014.10.01. 15:04


és az az ok, hogy okos és előrelátó voltál. ennek köszönhetően nem ért kár. de akkor miért fizetne kártéritést neked a bank?
:)
Avatar
tomm
 
Hozzászólások: 10258
Csatlakozott: 2004.10.13. 00:29
Tartózkodási hely: Bp

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: snatch Dátum: 2014.10.01. 14:28


remélem nem érződött a hozzászólásomból semmi olyan, miszerint engem zavarna ez az intézkedés. senkitől nem sajnálom és annál jobban rühellem a bankokat, hogy nekik adjak igazat. szóval aki kap vissza, az kapjon.

de annak is oka volt, hogy 2007-ben nem deviza alapú hitelt vettem fel, hanem forintosat...nem mondom, hogy a jövőbe láttam, de én nem vagyok olyan bevállalós, mint egyesek.
Avatar
snatch
Site Admin
 
Hozzászólások: 8047
Csatlakozott: 2004.07.14. 10:00
Tartózkodási hely: Érd

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2014.10.01. 14:02


nekem több ismerősöm is van, akinek igencsak segitenek ezekkel az intézkedésekkel, és ez az, ami igazán számit!
mindenkit megmenteni, mindenkinek segiteni nem lehet.
snatch, te is lehettél volna politikus, de bizonyára nem birta volna a gyomrod, azt a fekáliát, amiben ott dagonyázni kell. na, az ő gyomra birta. ez a szép villa a jutalma.

engem sem érint a dolog, de én szeretek túllátni a saját pénztárcámon és habár én is el tudnék költeni hozzámvágott 1 milliót, egyátalán nem érzem úgy, hogy tőlem elvettek, sőt, örülök annak, hogy sok embernek tudtak segiteni -hozzáteszem, ezzel nekünk is jobb lesz, de ez már egy következő fejezet
:)
Avatar
tomm
 
Hozzászólások: 10258
Csatlakozott: 2004.10.13. 00:29
Tartózkodási hely: Bp

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: snatch Dátum: 2014.10.01. 13:43


engem sem érint, így nem is nagyon olvasom az ezzel kapcsolatos híreket, persze hallom azért. szerintem jó sok politikus is van, akinek megéri :) mintha láttam volna valami olyan cikket, hogy pl. gyurcsótány 40 millát kapna vissza...pl...:) neki gondolom a hitelei is másak kicsit, mint az egyszeri emberé.

engem is megmenthetne valaki, még ha forint hiteles is vagyok...mert sajnos apámék nem dolgoztak rendesen és nem vágtak hozzám 80 millát...:(
Avatar
snatch
Site Admin
 
Hozzászólások: 8047
Csatlakozott: 2004.07.14. 10:00
Tartózkodási hely: Érd

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: jnzsblzs Dátum: 2014.10.01. 13:25


A nép elvesztette a kormány bizalmát. A népet le kell váltani. :twisted:
Mindegy, hogy kit utálsz, kit szeretsz, kivel értesz egyet, avagy kivel nem ha a lényeg nekik is:
:scarf:
jnzsblzs
 
Hozzászólások: 1239
Csatlakozott: 2008.08.10. 21:06

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2014.10.01. 12:45


ha a kákán is csomót keresel mondást valamire kitalálták, akkor ez az...

egy ilyen horderejű dolgot iszonyatos ellenszélben végigvisznek és csak ennyi: vajon ebben mi a jó nekik? azért ez szomorú...
:)
Avatar
tomm
 
Hozzászólások: 10258
Csatlakozott: 2004.10.13. 00:29
Tartózkodási hely: Bp

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Trigoria Dátum: 2014.10.01. 12:02


úgy, hogy semmi olyat nem engednek átvinni, semmi olyat nem szavaznak meg vagy találnak ki, amiből nekik nincs valami konkrét hasznuk
lehet ez esetben ez csak az emberek kormányba vetett bizalmának a növelése - nem tudom
Úgy tűnik, nem érted: ez Róma!
"Azt kijelenthetjük, ha mi nem irányítjuk a játékot, attól még valaki fogja."
Avatar
Trigoria
 
Hozzászólások: 27870
Csatlakozott: 2005.06.19. 00:25
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2014.10.01. 11:29


hogy érted azt, hogy hol éri meg a korménynak?

az embereknek éri meg...
:)
Avatar
tomm
 
Hozzászólások: 10258
Csatlakozott: 2004.10.13. 00:29
Tartózkodási hely: Bp

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Trigoria Dátum: 2014.10.01. 11:22


mivel csak felületesen követem ezt a témát (mivel hál'istennek nem érint)
én még nem látom át, hogy ez a kormánynak hol éri majd meg - mert megéri az biztos
a választásokon kívül persze :)
Úgy tűnik, nem érted: ez Róma!
"Azt kijelenthetjük, ha mi nem irányítjuk a játékot, attól még valaki fogja."
Avatar
Trigoria
 
Hozzászólások: 27870
Csatlakozott: 2005.06.19. 00:25
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2014.10.01. 11:14


ez az, amiről igazán érdemes beszélni:

http://magyarorszagosszefog.kormany.hu/ ... -torvenyt/
:)
Avatar
tomm
 
Hozzászólások: 10258
Csatlakozott: 2004.10.13. 00:29
Tartózkodási hely: Bp

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Zsolti Dátum: 2014.09.30. 19:21


Nofene...Nekem az ilyen megnyilatkozások egy picit árnyalják a dolgokat.A TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) nevű jogvédő egyesület nem ért egyet azzal,hogy a kormány betiltotta a nemsokára hazánkban megrendezendő fajvédő konferenciát.Elítélik a kirekesztés minden formáját,de a belügyminiszter szerintük jogilag nem korlátozhatja mozgás- és szólásszabadságot.Szimpatikusabbak nem lettek,de azért egy csepp köszönet jár nekik azért,hogy kiálltak e diktatorikus intézkedés ellen.

http://index.hu/belfold/2014/09/30/tasz ... a_torveny/
Zsolti
 
Hozzászólások: 11341
Csatlakozott: 2006.07.28. 21:45

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Zsolti Dátum: 2014.09.30. 08:29


Trigo,intézd csak nyugodtan az ügyeket,azok az elsők.Nehogy már mindig elnézést kérj,ha nem olvasol el valamit. :wink:
Xaba,be is ba.zna,ha én coming-outolnék olyat,mint az Alföldi. :)
Amúgy azért raktam be a lényegesebb kérdéseket és válaszokat,hogy ismerjük meg jobban az embert.Azt elhiszem neki,hogy a művészetet el kell választani a politikától.Hogy nincs jobboldali és baloldali jó rendező.Csak jó rendező van.Ám az,hogy diktatúrának nevezi az Orbán-rendszert,kiverte nálam a biztosítékot.Minden diktatúra,amikor nem ők vannak hatalmon.Ja,és ez csak a baloldalnak diktatúra természetesen,a Jobbik elhallgattatására nyilván nem gondolt Alföldi.Érdekes,amikor egy elismert művész próbál politikai kérdésekben állást foglalni.Én mindig megkapom,hogy manapság nincs jobboldali művészet,nincs jobboldali irodalom.Tényleg nincs? Vagy van,csak nem veszik be őket a kánonba?Kit érdekelkülföldön,ha egy író hazaszeretetről,Trianonról vagy vallásról ír? Persze,hogy a balliberális íróknak van külföldi sikere (Esterházy).A jobboldali értékek nem érvényesülhetnek manapság.Szerintem meg ez a diktatúra,Robi.
Összegezve:Alföldit továbbra is egy liberális zseninek tartom,akinek a kisujjában van a szakma,van nézőközönsége,de nem biztos,hogy az elgondolkodtató,szabadelvű darabjaival jó irányba tereli a magyar kultúrát.Politikailagpedig beállt a hivatásos rettegők sorába.Olykor undorodom tőle,ám olyankor is elismerem a munkásságát.Az a baj a magyar kultúrában,hogy akik már letetettek valamit az asztalra (mert letehettek),azok szinte mind baloldaliak.És így szinte monopolizálják a művészetet,irodalmat,kultúrát.
Remélem kiforrja majd magát a jobboldali értelmiség is (nem fideszesre gondoltam,nyilván lehetnek átfedések),és végre belátják a balosok is,hogy létezik jobboldali kultúra is.
Zsolti
 
Hozzászólások: 11341
Csatlakozott: 2006.07.28. 21:45

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Xaba Dátum: 2014.09.29. 20:59


Én mikor megláttam akkor végigpörgettem és megláttam a coming out szót, azt hittem, hogy ezt mind zsolti írta nekünk :X
Amúgy elolvastam, de nincs különösebb hozzáfűznivalóm
No Totti
No party
Avatar
Xaba
 
Hozzászólások: 3921
Csatlakozott: 2009.02.23. 17:27

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Trigoria Dátum: 2014.09.29. 20:56


ma semmi ilyet nem olvasok zsolti bocsi. Túl hosszú ma. :) Megnyitottam kurucon is 6 cikket, a képekre ránéztem, és becsuktam mind. Nincs időm ezekre. :D
Pedig Bibi is beszélt jókat az ENSZben :D :D :D de még azt a rövid cikket se bírtam végigolvasni. Ezere dolgot intézek épp. :wink:
Úgy tűnik, nem érted: ez Róma!
"Azt kijelenthetjük, ha mi nem irányítjuk a játékot, attól még valaki fogja."
Avatar
Trigoria
 
Hozzászólások: 27870
Csatlakozott: 2005.06.19. 00:25
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Zsolti Dátum: 2014.09.29. 20:11


A topik kiegyensúlyozottságra törekvésének egyik ékes bizonyítékaként idézek most nektek néhány részletet egy origós Alföldi Róbert-interjúból.
Nagyjából ismerjük őt:egy jó képességű,kreatív rendezőről beszélünk,aki bátran vállalja a politikai véleményét is,ám túlságosan liberális darabjai miatt számos támadás érte már.Nézzük a kérdezz-feleleket:

Mivel lehet ma egy értelmiséginek a hazát szolgálnia?


Ha felelősen elmondja azt, amit gondol arról a világról, amiben él, és nem foglalkozik a lehetséges negatív következményekkel.

Hogyan lehet szeretni a hazát?

Ha tisztességesen és becsületesen csinálod a dolgodat, még akkor is, ha az nem éppen a legjobban kifizetődő.

Létezik olyan hangos művészi ordítás, amit meghallani akkor, amikor a véleménynyilvánítás módjai közé tartozik az autók felborogatása és a kukák felgyújtása?

Nem gondolom, hogy a kukaborogatás ellen kell működnie a színháznak, mert a kukákat megélhetési kukaborogatók döntik fel; ez egy szűk, de nagyon hangos réteg. A többségnek kell beszélni: azoknak, akik nem borogatnak kukát, akik nem is mernék ezt tenni, és akik azt gondolják, hogy nem is szabad semmi ilyesmit csinálni, mert abból baj lesz. Számukra kell világosan megfogalmazni, hogy abból sokkal nagyobb baj lesz, ha félnek. A kukaborogatók amúgy sem járnak színházba. De az a többség, amelyre mindenki, főleg a mostani hatalom hivatkozik, szorong, és azt gondolja, hogy jobb, ha csöndben van, a háttérbe vonul, és nem nyilvánít véleményt, nehogy megüsse a bokáját.

A hangos fogalmazás semmi másról nem szól, csak arról, hogy igenis, vállald a véleményedet. A baj az apátiával, sőt szorongással és félelemmel van, amitől bármit végig lehet vinni. Mondom ezt úgy, hogy zavarban vagyok, mert a kormány másodszor is kétharmadot kapott, tehát lehet, hogy én vagyok kisebbségben a véleményemmel, és én látom rosszul. Lehet, hogy ez az ország ezt az irányt akarja. De ezt nem nagyon akarom elhinni.

Nem létezhet olyan ország, amelynek polgárai azt szeretnék, hogy legyen fölöttük egy apafigura, aki megmondja, hogyan kell élni, mert így minden egyszerűbb?

Én mélyen meg vagyok győződve arról, hogy ha ez a pici ország a jövőben békességesebben, kevésbé szorongva, kevésbé agresszíven akar létezni, annak nem ez az útja. Hanem a felelősségvállalás önmagamért, a szomszédomért és mindenkiért, ami nehéz és kevésbé kényelmes, mint elvárni, hogy megmondják, mit gondoljak, és mit csináljak. A magyar történelmet végignézve, ettől a felelősségtől mindig féltünk.

Ha ma körülnézek, azt látom, teljesen mindegy, hogy jobb- vagy baloldal, senki sem vállalja a felelősséget a kimondott mondataiért vagy a tetteiért, és azoknak nincs is semmi következményük. Itt nem a tények számítanak, hanem a kidumálás. Nem az a probléma, hogy a Magyar Művészeti Akadémia elnöke azt gondolja, amit gondol, hanem az, hogy azon kívül nem létezik más hiteles gondolkodás. Ha valakinek az tetszik, amit ő és az MMA képvisel, meg az a 650 ezer forint, amit tőle kap, arra azt lehet mondani, hogy rendben, ez az ő döntése. De ha emellett nincs alternatíva, ha csak egyféleképpen lehet jól gondolkodni, az agresszió. És ha egy hatalom agresszíven viszonyul az állampolgáraihoz, azt úgy hívják, hogy diktatúra.

Mondta, hogy sokan a háttérbe húzódnak, nehogy megüssék a bokájukat. Jogos az ettől való félelem?

Abszolút jogos.

Erre lehetne azt mondani, hogy az ön nemzetis öt éve bizonyítja, a hatalom nem bánt, hiszen önt sem távolították el.

Jó, majd ha megöregszem, egyszer megírom, hogy hányszor próbáltak meg kirúgni. De persze ez egy nagyon kacifántos ügy, hiszen engem valóban nem rúgtak ki, hanem lejárt a szerződésem, és valóban pályázaton maradtam alul. Én nagyon jól elvagyok, jól kerültem ki ebből az egész történetből, van munkám, rendben vagyok, el tudom engedni a Nemzeti Színházat.

Az ugyanakkor, hogy ön még erről kérdez egy év után is, és az emberek is erről beszélnek, azt jelenti, hogy ott valami nagyon jól működött. Azt nem értették az emberek, hogy ennek a látványos sikersztorinak miért kellett nekimenni. Illetve pontosan értették, hogy azért, mert ideológiailag, politikailag és mindenhogyan baj van velem – és ezt igazságtalannak tartották.

Megakadályozni ugyan nem tudták a történteket a demonstrációjukkal, de számomra és az ott dolgozó emberek számára ez a kiállás azt igazolta, hogy értékes munkát végeztünk.

Nem az lenne az optimális, ha a dolgokat meg lehetne változtatni?

A mostani rendszerre nemcsak az agresszivitás jellemző, de a dafkeség is. Inkább felállítanak egy emlékművet titokban, éjszaka, rendőri kordon mellett, mint hogy azt mondják, oké, akkor ezt hagyjuk. És akkor beszélgethetünk a férfias bátorságról.

Az elmúlt húsz évben volt olyan, hogy valamit szándékosan polgárpukkasztónak szánt?


Nem. Polgárpukkasztásból nem lehet létrehozni egy előadást; az csak ötlet marad, és hamis lesz. Igazából nem is tudom, hogy ez a szó ma mit jelent. Ha valaki megnézi az elmúlt öt év alternatív színházi előadásait és az én bemutatóimat, azt látja, hogy az enyémek végtelenül konzervatívak. Egyébként azt gondolom magamról, hogy konzervatív és hagyományos rendező vagyok, miközben ámulva nézem, hogy miket csinál például Mundruczó Kornél. Manapság, aki úgy indul neki egy előadásnak, hogy ő most polgárt fog pukkasztani, az hülye – mit lehet mutatni, ami még nem volt?

De ha alaposan végiggondolom, hogy mit tartottak a pályámon polgárpukkasztásnak, akkor azt látom, hogy mindig a gondolat verte ki a biztosítékot. A János vitézzel azért volt problémájuk, mert újraértelmezte, vajon ma hol lehet Tündérország. Nem jutottak el odáig, hogy ez mit jelent, sőt meg sem nézték az előadást, csak kiabáltak. A színháznak, a művészetnek nem az a dolga, hogy a valóságot másolja, hanem az, hogy megmutasson valamit, ami akár végletesen is, de arra próbálja ráébreszteni az embereket, hogy ha nem gondolkodnak, abból baj lehet. Egyébként döbbenet, hogy ma valaki azon háborodik fel, hogy Az ember tragédiájában fürdőruhában szexet imitálnak.
Azon én is felháborodtam: mit keresett ott a fürdőruha?

Így van. És ha már a Tragédia, miért voltak a falanszterben alsóneműben a fólia alatt?

Forradalmárnak kell lenni és mindig ellenszegülni, vagy el kell fogadni az új kor játékszabályait, és azon belül kiválót alkotni?


Filozófiailag soha nem kell bedőlni és aláfeküdni semmiféle elvárásnak. Ugyanakkor ennyire nem vagyok idealista: mindenki a saját személyiségéből kiindulva, a saját lelkiismeretével elszámolva teszi azt, amit tesz. Én már nem tudnék máshogy működni, de ez régebben is így volt; nekem fontos, hogy jól aludjak, fontos, hogy kimondjam a véleményemet.

Persze sokkal jobb lenne, ha forradalmibb vagy mondjuk inkább úgy, bátrabb és szuverénebb hozzáállással működne minden kollégám, jobb- és baloldalon is. Persze nincs is olyan, hogy jobb- vagy baloldali színházi alkotó. Én gondolhatom máshogy a világot, mint te, de a szakmánkat nem gondolhatjuk máshogy azért, mert más az életünk filozófiai mozgatórugója. Abban, hogy egy előadás mitől jó, hogy a színház mitől működik, nem lehet köztünk vita. De ez nálunk nem így van.

Annál pontosabban senki nem fogalmazta meg, hogy mit akar ez a kormány, mint ez a nyolcvan feletti úriember a Magyar Művészeti Akadémia megalakításakor: vannak a nemzet megmaradása szempontjából fontosabb művészi alkotások, és vannak kevésbé fontosak, még akkor is, ha azok nagyon magas művészi színvonalat képviselnek. Hogy ez az egykor biztosan nagyon frissen gondolkodó ideológus és még egy-két megmondó ember, akivel együtt fociztak nagy hatalmú politikusok, határozzák meg a magyar művészetet, az arról is szól, hogy mennyire tartja fontosnak a mai hatalom a kultúrát, a független, akár kritikus művészi hozzáállást. Csak a probléma van vele, úgyhogy inkább hatalommal szerzik meg. Így majd csönd lesz, vagy kizárólag olyan alkotások születnek, amelyek csak gyönyörködtetnek, hogy a Műcsarnok frissen kinevezett igazgatóját idézzem.

Az évad végén az Operában rendezett. Az operaház ma a „nemzeti oldal” kiemelt intézménye, a jobboldal egyik bázisa, nem?

Ezért is nagy dolog a gesztus, hogy felkértek rendezni. Nem mondom, hogy Ókovács Szilveszter nem a rendszer része, de megpróbál nemcsak aszerint kategorizálni, hogy ki hová tartozik, hanem a szakmát, uram bocsá’ a művészi nívót tartja elsődlegesnek. Érdekes, de nem merült fel bennem, hogy ne fogadjam el a meghívást. Szerintem ez a normális; ennek rendben kéne lennie, nem is kéne kérdésnek lennie.

Mit mondana, ha Vidnyánszky Attila hívná rendezni a Nemzetibe?

Azt hiszem, nem mennék. Ugyanakkor hibának tartom, hogy nem mennék. De hazudni nem akarok.
Sértettségből nem menne?

A kivégzésed helyszínére, ha nem muszáj, nem mész vissza. Pedig lehet, hogy pont az ilyesmiket kéne nekem is rendbe tenni. Ha nem próbálták volna meg hitelteleníteni és pocskondiázni az előző öt évet, és nem vették volna le a repertoárról a harminc előadást, amire még nem volt példa a magyar színháztörténetben, más lenne a helyzet. De ezek udvariatlanságok, és olyan helyre nem megyek újra vendégségbe, ahol udvariatlanok velem.

Megváltozott bármi azzal, hogy coming outolt?

Nem, tök normális életet élek. Én soha nem görcsöltem emiatt, köszönöm, jól vagyok. Ez nem arról szól, hogy én felszabadultabb legyek. Hanem arról, hogy annak, aki megteheti – mert nem kell méricskélnie, hogy mi fog történni vele, ha ezt elmondja –, annak manapság állampolgári kötelessége felemelnie a szavát mindenfajta megbélyegzés vagy kirekesztés ellen.

Korábban azt nyilatkozta, tart tőle, hogy pár év múlva nem kap munkát Magyarországon. Őszintén, fél ettől az ország legnépszerűbb színházi rendezőjeként?

Igen. Idén rendezek még egy-két fővárosi színházban, ahol a vezetés bízik bennem, de már megtörtént, hogy egy vidéki városban, ahová visszahívtak, a polgármester nem engedte, hogy rendezzek. Ezenkívül az Átriumban rendezek, amely magánszínház. Úgyhogy igen, el tudom képzelni. Önmagán túlmutató bevállalás ma engem rendezni hívni, és ezt tudja az is, aki meghív.
Zsolti
 
Hozzászólások: 11341
Csatlakozott: 2006.07.28. 21:45

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Zsolti Dátum: 2014.09.28. 20:52


No Falus Ferenc visszalép (erős nyomás hatására) Bokros Lajos javára Budapesten.
Szerintetek veszélyezteti a bajszos Tarlós pozícióját?
Staudtnak meglesz a harmadik hely?
Zsolti
 
Hozzászólások: 11341
Csatlakozott: 2006.07.28. 21:45

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Zsolti Dátum: 2014.09.28. 06:27


Fíreg egy nőszemély.De jól csinálja.Kis moszados zsivány.
Zsolti
 
Hozzászólások: 11341
Csatlakozott: 2006.07.28. 21:45

Re: Offtopic - politika, közélet

HozzászólásSzerző: Trigoria Dátum: 2014.09.28. 01:31


https://kuruc.info/r/34/133666/
Kívánom, hogy ez a nő egyszer nagyon szenvedjen. Utálom mint a sz.rt. Provokál és semmi más.
Úgy tűnik, nem érted: ez Róma!
"Azt kijelenthetjük, ha mi nem irányítjuk a játékot, attól még valaki fogja."
Avatar
Trigoria
 
Hozzászólások: 27870
Csatlakozott: 2005.06.19. 00:25
Tartózkodási hely: Budapest

ElőzőKövetkező

Vissza: Társalgó

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron