Politika a lelátón és a római ultrák életében

ide jöhet minden

HozzászólásSzerző: Levy ASR Dátum: 2007.11.08. 18:21

Ez ember legyen hű az elveihez!
Tökéletesen egyetértek Veled!
Az írásodhoz meg gratulálok!
*** TREMA, DAVANTI A TE C'E ROMA !!!***
"Every player has some genius, but there's only one Van Gogh, and there is nobody like Totti."- Trapattoni.
Levy ASR
Admin

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2007.11.08. 14:22

Levy ASR írta:
F72Quadraro írta:..... teljesen kiakadt amiért nem ment ki fél évre Torinóba egy ösztöndíjjal, mert utálja azt a várost.

hihetetlen vagy ;)
Grat !

Sokkal csúnyábbakat mondtak. Ilyen lehetőséget nem kihasználni... szűklátókörű, meg korlátolt meg hasonlók. Általános iskolában kellett volna tanítani. Most bemegy az ember a tanterembe, meglátja a 8-9 éves gyerekekekt Juve, Torino meg Milan mezekben... Na ugye, ugye...
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: Levy ASR Dátum: 2007.11.07. 18:49

F72Quadraro írta:..... teljesen kiakadt amiért nem ment ki fél évre Torinóba egy ösztöndíjjal, mert utálja azt a várost.

hihetetlen vagy ;)
Grat !
"Every player has some genius, but there's only one Van Gogh, and there is nobody like Totti."- Trapattoni.
Levy ASR
Admin

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2007.11.07. 12:47

Egy oldal a 2004-ben megjelent "A guardia di una fede" című könyvből. A Fedaynról szóló fejezet... lett volna.
Kép

Egy történelmi kép. Fedayn klubhelység (nem bolt). 1995 és 1997 között létezett.
Kép
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2007.11.07. 12:37

Domi Giorgio nagy Milan szurkoló, az ő szobájával szemközti faliújságra mindig kiraktam valami jól látható, nagy újságcikket a jól sikerült Milan-ASR mérkőzések után. "La Roma umilia il Milan", "Milan bastonata a Roma"...

Nappalis voltam, de már 8 éve végeztem szerencsére... Add át baráti üdvözletemet D.Györgynek. Biztosan emlékszik M.Balázs ASR szurkolóra, akire teljesen kiakadt amiért nem ment ki fél évre Torinóba egy ösztöndíjjal, mert utálja azt a várost.
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2007.11.06. 09:55

Az ominózus kiírást már giallorosso is lefordította: Köztünk is vannak olyan szarok, mint ti...
A "28 ottobre" kezdetű nótát 2000-ig gyakran énekelt az egész kanyar, különösen persze a derbiken vagy az azt megelőző mérkőzéseken. 1979. október 28-án volt, amikor egy Curva Sudból kilőtt rakéta átrepült a pálya felett, eltalálta és megölte a laziós Vincenzo Paparellit. Ő meg az egyik legnagyobb temetőben, Primaportában nyugszik... A dalban a napról emlékeznek meg és üdvözlik az áldozatot, majd újabb rakéták kilövéséről énekelnek...
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: tomm Dátum: 2007.11.05. 19:29

szabdna kérnem zárójeles fordításokat, mert nem értek mindent :arrow: :)
tomm

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2007.11.05. 13:27

Az "Anche tra di noi..." kiíráshoz még... szólt ez azoknak is, akik a megelőző időben számos módon szimpátiájukat vagy szolidaritásukat fejezték ki a laziósokkal, s némelyik laziósnak még kiírást is készítettek.
Szóval 20 évig énekeltük, hogy "28 ottobre, giornata storta, saluti e baci a Paparelli a Primaporta..." most meg "Rispetto..." meg "Siamo con voi..."
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2007.11.05. 12:26

giallorosso írta:Sziasztok!

Én kb. tíz éve vagyok Roma szurkoló és nagyjából ennyi ideje is érdekel a szervezett szurkolás, az ultrák világa. Olasz szakosként azóta már kb. az összes római dalt letöltöttem és tudom is őket fejből és néhányszor volt is alkalmam énekelni élőben, legszebb reményeim szerint szerdán is lesz...

Ez a politika-róma drukkerség érdekelne. Ennek már sok helyen próbáltam utánajárni, de még mindig vannak homályos foltok. Igen, azt tudom, hogy jelenleg a Roma tábora inkább jobbos mint balos. De én úgy tudom, hogy ezt sem lehet egyértelműen kijelenteni. Az asromaultrason olvastam, hogy nem lehet egy olyan szurkolótábort beskatulyázni politikai nézetek alapján, mint a Romáé, mert egy egész város csapata és értelemszerűen a sudban is mindenki megfordul, legyen az zsidó, punk, skinhead stb.

Namármost ettől függetlenül ugye elvileg inkább jobbosok vannak mostanában. De régen a CUCS állítólag abszolút balos volt vagy tévedek? Hátha ti jobban tudjátok. A FEDAYN is balos volt, nemtom most milyen. Láttam róluk régi képeket sarlós kalapácsos zászlóval. Meg egy kiírást a laziosoknak címezve, miszerint: köztünk is vannak olyan szarok mint ti - ez egyértelműen a szélsőjobbosságra utalt abban a szövegkörnyezetben, amit elítéltek.

De viszont egy haverom szerint ők rakták ki a horogkereszteket a livorno ellen. Ezt én nem hiszem. Erről tudtok valamit? A BOYS tudom, hogy szélsőjobbos.

Egyébként én annak örülnék a legjobban, hogyha nem lenne politika a sudban - Roma é basta...
Dehát ezt nem én fogom elintézni ugyebár... :)

Szóval kiváncsi lennék a véleményetekre, hogy jól látom-e a dolgokat vagy tévedek néhány helyen. Nincs kizárva...

Szerintem Magad is válaszoltál a kérdésedre, egy akkora szurkolótábornál, mint a Roma, nem lehet jobbos vagy balos beállítottságról beszélni. Ha volt is kint többször valamilyen politikai szimbólum, sosem az egész kanyar véleményét vagy gondolatait tükrözték, legfeljebb egy csoportét. De egy csoporton belül is előfordul, hogy az életről amúgy egészen másképpen gondolkodók megférnek egymás mellett. Persze van olyan csoport is, aki sosem titkolta hovatartozását, nyilván ilyenekhez olyanok csatlakoztak, akik maguk is hasonlóan gondolkodnak. Boys, Tradizione Distinzione, Giovinezza...

Fedayn sosem volt ilyen, mindig egy kicsit különálló társaság volt. Nem politikai ideológia kötötte össze őket, hanem a Roma, meg a közös kerület (Quadraro-Cinecittá). Ettől függetlenül '80-as évek elejéig néha előfordult náluk valamilyen baloldalinakl számító szimbólum. Persze Itáliában egész mást jelent a bal és a jobboldal. Ráadásul Olaszországban '70-es évek... Brigate Rosse... inkább ez jelentett valami lázadást a rendszer ellen. Aztán a '80-as évek végétől és a '90-es években inkább jobboldali volt a társaság, de megfért köztük ugyanúgy a szimbólomnak számító Vincenzo is, aki minden, csak nem "jobbos". Majd a '90-es évek végén úgy döntöttek (amikor szinte minden stadionban már rendszeres volt a poloitikai szimbólumok megjelenése, s kicsit divat is lett belőle), hogy semmilyen nem Romával kapcsolatos szimbólum nem lesz... Ez azóta is így van. Livornóban egy darab horogkeresztes de egyéb szimbólumot sem raktak ki, a transzparensükön kívül. A 2002/03-as idényben volt az ominózus "Anche tra ci sono merde come voi" kiírás, de ez egyáltalán nem szélsőjobboldaliságra vagy hasonló dologra utalt. Abban az évben és előtte volt egy kísérlet, egy kicsit "moderbebb szemléletű", üzletiesebb szurkolótábor létrehozására, s a "régimódú" Fedayn ezért többeknek az útjában volt. Tehát a hasonlat a pénzről és az üzletről szólt. Ez a dolog az év végén és a következő idény elején kisebb tettlegességig fajult, de a Fedayn maradt a helyén.
Jelenleg egy valaha dicsőséges kanyar maradékáról talán az mondható el, hogy hihetetlenül összetett, de megvan mindenki békében a másik mellett. A "vezére" szereplési vágyától hajtott, címlapokon, TV műsorokban nagyon szívesen megjelenő, magát a csoport honlapján 500 fényképen mutogató, 50 féle ajándéktárgyat honlapon is áruló Ultras Romani éppúgy, mint a semmilyen újságnak, könyvnek nem nyilatkozó, ajándéktárgyat csak ritkán és saját maguknak készítő Fedayn.

Daniele idézett cikke kb. 10 éves, így aktualitását is vesztette néhány dolog. Azóta az évekig tartó tárgyalások alatt pl. az is kiderült, hogy 1994/95-ben a bizonyos Brescia elleni mérkőzésen egy darab Lazio szurkoló sem volt a rómaiakkal.

giallorosso, hol vagy olasz szakos?
A PPKE tanszékvezetője nagy Milan fanatikus és nagyon örült, amikor a szemináriumi dolgozatok végére írtam neki néhány kedves, "Un solo grido, un solo allarme, Milano in fiamme" meg hasonló, baráti mondatot.
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: Mecső Dátum: 2007.09.04. 17:04

Nem vagyok benn biztos, de mintha olvastam volna hogy Mussolini láció drukker volt.
Mecső

HozzászólásSzerző: bigg Dátum: 2007.07.21. 19:51

Én már fiatalon Róma illetve Fradi szurkoló lettem, ekkor még nem érdekelt a poltika, de később kb. az első szavazásom környékén lettem jobbos, aztán ezután tudtam meg, hogy a Róma és a Fradi is inkább ezt az irányzatot részesíti előnyben. Végülis boldog voltam és örültem, hogy tudat alatt jó hejre kerültem. :D
De sose voltam fajgyűlölő szélsőjobbos, bár valamennyire szimpatizálok ezekkel az ultrákkal, de ez csak amiatt van, mert a csapataimnak szurkolnak, de sose csíptem a nézeteiket (kivéve a külföldi munkavállaló kérdést, de én nem vernék meg emiett senkit, és nem is tartom jó dolognak).
Én is csodálkoztam az írásodon: DANIELE, tudtan róla, de nem gondoltam, hogy ilyen nagy számban, és azt nemtom, hogy a háborúskodás mellett, hogy jut idelyük a csapatukra.
na mindegy és FORZA AS ROMA!!!!
bigg

HozzászólásSzerző: mole Dátum: 2006.07.07. 12:36

nem volt veszekedés, de majd azért törlöm ezeket az offtopic hszeket:)...
mole
Site Admin

HozzászólásSzerző: Totti8 Dátum: 2006.07.06. 20:58

sztem Romások ne veszekedjenek. Na, béküljetek ki :D :)
KépKépKép
Totti8

HozzászólásSzerző: Levy ASR Dátum: 2006.02.01. 10:05

Kép

ez a véleményem...
Levy ASR
Admin

HozzászólásSzerző: csapodudi Dátum: 2005.06.17. 07:35

Daniele írta:Hy Csapodudi!
Pontosan kinek a nézeteivel értesz egyet?ha végignézed a topicot, láthatod én melyik oldalt képviselem!

Hi.Pontosan pl a Tieddel meg F72ével.
Bocsi a késésért, de alig van időm mostanában netezni.
csapodudi

HozzászólásSzerző: csapodudi Dátum: 2005.05.19. 08:48

csak kis megjegyzés: Rég jártam erre, mindenesetre örömmel tapasztalom ennek a topicnak a meglétét, hiszen létjogosultsága van.
Amióta foci és szurkolók vannak, azóta a politika is jelen van a lelátókon. Hol jobban, hol kevésbé. Örülök, hogy sokan vannak itt olyanok akik nálam sokkal jobban tájékozottak, és akik nézeteivel teljes mértékben egyetértek, talán ez sem véletlen, hogy egy csapatnak is szurkolunk.
csapodudi

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2005.04.26. 07:44

Daniele írta:F72'
Számítasz ezek után valami retorzióra a mieink részéről?A BOys most akkor hogy áll a dologhoz?Gondolom nekik sem esett jól a kb 5-ször felhangzó Roma,Roma va...lo?!

Őszintén szólva nem hinném, hogy bármi retorzióra számíthatnának. A Reggina szurkolóit le se sz...ja senki. Közöny... A Boys néhány tagja pedig gondolom ezután is jól meglesz a CUCN-es barátaikkal.
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2005.04.20. 07:27

Daniele írta:Bár nem tartozik szorosan a topic témájához,de nem tudjátok véletlenül miért szűnt meg a barátság a reggioiakkal?

Bár azt tudtam,hogy nem minden római csoporttal voltak jó kapcsolatban,csak a Boyssal és a Fedaynal.No meg nem az egész északi kanyar csak a CUCN! A Londsgrup Reggina nem nyilatkozott erről!

Főleg tőled várok választ F'72!
Ciao!

Az utóbbi időben már csak a CUCN és a Boys néhány tagja ápolt személyes barátságot, a többiek között inkább közömbös volt a kapcsolat. A Roma az utóbbi időkben nem túl jól szerepelt Reggio Calabriában és néhány szurkoló ezt nehezebben viselte. Ez persze nem volt szimpatikus a hazaiaknak... hát valahogy így hidegült el végleg egymástól a két szurkolótábor.
Mondjuk én valamivel több tiszteletet vártam volna tőlük, miután 5 vonaton utazó szurkolójukat a rómaiak védtek meg az őket kergető nápolyiaktól. Mindenesetre szídták a Romát, de senki még csak válaszra sem méltatta őket.
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: Conti Dátum: 2005.04.15. 07:01

nah, akkor h visszatérjek a topic témájához, nekem nem szimpatikus a Fedayn ultra csoport névválasztása. egyébként minden okés. csak egy kicsit még. ez a palesztin-haverság, egyben izrael-ellenesség nem is fasiszta, v egyéb szélsőjobbos sajátosság. a livorno stadionja rendszeresen tele van palesztin zászlókkal, amivel hűségesen követik a volt szovjet rendszer politikáját, a fedaynokkal karöltve. legalább ebben egyetértenek.
asromatiamo
Conti

HozzászólásSzerző: Conti Dátum: 2005.04.14. 21:01

Daniele,

nem kívánok mást neked, csak h menj ki monnyuk egy fél évre, és élj ott. lehet, h nem harsognál ennyire.

És most a saját földjükön rabok,menekültek....2005!!!
A harmadik generációjuk ami menekülttáborban nő fel!

ezt ha hiszed, ha nem, a saját arab barátaiknak köszönhetik, akik annak idején, 1948ban betámadták a frissen megalakult izraelt, és toltak maguk előtt mindenkit, akit értek.
asromatiamo
Conti

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2005.04.14. 11:32

ebben tévedsz. én akkor lennék terrorista, ha a piacon vásárló terhes feleségemet, vagy a 4 éves kislányomat a piroslámpánál állva, vagy az iskolás gyerekemet a buszon utazva robbantaná fel valami szar "szabadságharcos". csak úgy.

de ez már tényleg off a javából, úgyhogy igazad van:

DAJE ROMA![/quote]

A szar szabadságharcos mega azért terrorista, hogy a gyerekeit ne lőjjék le focizás közben a szar megszállók a saját földjén. Ezért mondom, hogy minden nézőpont kérdése. Kit hívunk szabadságharcos hősnek és kit terroristának...
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: Conti Dátum: 2005.04.14. 10:40

Conti... nagyon gyalázod a terrorista Fedaynt. Szerintem, hogy ki a terrorista nézőpont kérdése. Mondjuk ha a focizgató gyerekeidet csak úgy lelövik izraeli katonák lehet, hogy Te is terrorista lennél...

ebben tévedsz. én akkor lennék terrorista, ha a piacon vásárló terhes feleségemet, vagy a 4 éves kislányomat a piroslámpánál állva, vagy az iskolás gyerekemet a buszon utazva robbantaná fel valami szar "szabadságharcos". csak úgy.

de ez már tényleg off a javából, úgyhogy igazad van:

DAJE ROMA!
asromatiamo
Conti

HozzászólásSzerző: F72Quadraro Dátum: 2005.04.14. 09:00

"A könyv, amiről írtál valóban megrázó adatokat közöl. De fel sem merült benned, hogy egy "picit" elfogult? És szerinted a másik oldalról nem lehetne -e ilyen könyveket írni?"

A másik oldalról kb. 8000 db ilyen könyv van, 15 000 dokumentumfilm, 4000 művészfilm (ebből úgy 200 Oscar díjas)...

"A vörös csillaggal kapcsolatban meg félreértettél. Én azon vagyok kiakadva, hogy miért kell egyáltalán ezzel a jelképpel ennyit foglalkozni. Le kellene tojni az egészet. "

OK, csak akkor le kell tojni mondjuk a horogkereszt is...

"ha pl. nincs a vörös hadsereg, akkor most németül levelezgetünk. Ha egyáltalán életben lennénk!"

Azt viszont ha nélkül is tudjuk, hogy sokan már nincsenek életben, mert jött a felszabadító vörös hadsereg... s tanulhatott mindenki oroszul, lett kis diktatúra, megszállás... S elnézve a volt SZU tagállamok és Németország mai gazdasági helyzetét...

Conti... nagyon gyalázod a terrorista Fedaynt. Szerintem, hogy ki a terrorista nézőpont kérdése. Mondjuk ha a focizgató gyerekeidet csak úgy lelövik izraeli katonák lehet, hogy Te is terrorista lennél...

Na de azért a zárszó legyen az: DAJE ROMA!!!
F72Quadraro
asroma.hu szerkesztő

HozzászólásSzerző: Conti Dátum: 2005.04.13. 20:12

a befékezést úgy értettem, h teljesen abbahagytam a meccsrejárást, legalábbis itthon. volt idő, amikor blasz-meccsekere eljártam, a tf-re és a magyar kábel meccseire, de oda is csak azért mert sok régi fradista nyomta ott, meg azért a kábelnél a Nyíl is ott figyelt nemegyszer. a magyar futballból elegem van. az utolsó, akiért még esetleg kimentem volna, már külföldön nyomja (Gera).
asromatiamo
Conti

HozzászólásSzerző: Conti Dátum: 2005.04.13. 19:52

mondom, lassan 13 éve, h kiszálltam a bugiból, nekem is csak másod, harmadkézből vannak infóim, azok meg tudod milyenek. a fele sem igaz.
asromatiamo
Conti

Következő

Vissza: Társalgó